امروزه شبکه های برق به مثابه رگهایی هستند که در آن انرژی لازم برای فعالیت روزمره جوامع بشری جاری بوده و در سراسر کره زمین گسترده شده اند.تا جایی که بعضی از صاحب نظران، شبکه های برق را به نوعی بزرگترین ماشین های ساخته شده بشر می دانند که با وجود گستردگی و پیچیدگی نیاز به کنترل دقیق و حفاظت کافی و موثری دارند، به نحوی که کوچکترین وقفه ای هرچند کوتاه در عملکرد این ماشین ها خسارت جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی (نظیر واقعه خاموشی سراسری امریکا) در پی دارد.می توان به صراحت گفت روزانه تجهیزات الکتریکی و..... بارها و بارها مورد هجوم ولتاژها و جریان های سریع، گذرا و غیر عادی حاصل از تخلیه بارهای الکتریکی وهمچون صاعقه قرار می گیرند. عملیات قطع و وصل سیستم های قدرت باعث ایجاد ولتاژ گذرای مختلفی می شود که قادر است به تجهیزات متصل به شبکه آسیب برساند. جریان های زودگذر منجر به فشار به مقاومت عایقی وسایل الکتریکی و الکترونیکی می شوند. در نتیجه زمانی که به هیچ عنوان تصور نمی شود که قطعات داخلی وسایل آسیب دیده باشد وسایل الکتریکی بدون هیچ پیش زمینه ای میسوزند. در نتیجه در میابیم که حفاظت از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی امری ضروری و غیرقابل چشم پوشی است.
سیستم صاعقه گیر (Lightning Protection ) :
هدف از نصب صاعقه گیر حفاظت از سیستمها و افراد در برابر صاعقه و ایجاد مسیری مطمئن جهت انتقال جریان عظیم صاعقه به زمین می باشد ، در سیسنم صاعقه گیر رادهای هوائی وظیفه جذب صاعقه و هادیهای نزولی وظیفه انتقال جریان را به شبکه ارتینگ به عهده دارند. اگرسیستم صاعقه گیر به درستی طراحی و نصب شده باشد امنیت جانی افراد و ایمنی تجهیزات را بدنبال خواهد داشت. بر اساس تحقیقات بطور متوسط در هر ثانیه بیش از پنجاه صاعقه به زمین اصابت می نماید و خسارات جانی و مالی فراوانی بر جای می گذارد بطور کلی حوادثی که توسط صاعقه پدید می آید به دو گروه تقسیم می شوند. یک-حوادثی که به سبب برخورد مستقیم صاعقه بوجود می آید. دو-حوادثی که به سبب اثرات غیر مستقیم صاعقه بوجود می آید. وقتی به یک سازه یا یک ناحیه مشخص صاعقه اصابت می کند می تواند سبب خسارات قابل توجهی که معمولا با آتش همراه است، شود. حفاظت در برابر این خطرات توسط صاعقه گیر امکان پذیر می باشد. ( صاعقه گیر الکترونيکي ) درست قبل از حدوث صاعقه بطور طبيعي محتوي الکتريکي اتمسفر بطور ناگهاني افزايش یافته و اين تغيير وضعيت توسط واحد جرقه زن حس و کنترل مي شود . صاعقه گير ، انرژي موجود در هواي متلاطم پيش از طوفان را که حدود چندين هزار ولت بر هر متر است جذب و در واحدهاي جرقه زن ذخيره مي نمايد و در نهايت واحد جرقه زن با تخليه بار الکتريکي خازنها بين الکترودهاي فوقاني و الکترود مرکزي اش هواي اطراف را يونيزه مي کنند شرکت پیشرو کنترل با در اختیار داشتن افراد متخصص سیستم صاعقه گیر و نرم افزارهای محاسباتی پیشرفته طرح و جانمایی استاندارد قرار گیری صاعقه گیر را برای پروژه های مختلف ارائه مینماید.1

مشخصات سيستم صاعقه گیر :
- لوازم و تجهيزات مورد استفاده سيستم صاعقه گیر برابر با استانداردهاي بين المللي و معتبر جهاني همچون IEC, BS 6651, NFPA میباشد .
- روش نصب سيستم صاعقه گیرنيز با ضوابط و معيارهاي مندرج در استاندارهاي نامبرده مطابقت می نمايد .
- پايه هاي هوائي برقگير یا سيستم صاعقه گیر شامل يك ميله نوك تيز و يك پايه مجهز به سيستم اتصال هادي نزولي باشد .
- لوازم و تجهيزات انتقال جریان سيستم صاعقه گیر از جنس مس ، آلياژ مس يا فولاد ضد زنگ می باشد .
- جنس فوقاني برقگيرها مقاوم دربرابرگازهاي خورنده صنایع بوده و مناسب براي حرارتهاي˚c50 می باشد .
- دكل برقگيرها یا صاعقه گیر از دکل خود اتكا می باشد .
- كليه بست های سيستم صاعقه گیر از آلياژ مس يا فولاد ضد زنگ می باشد.

شرایط یک صاعقه گیر خوب :
- امکان انتخاب شعاع حفاظتی گسترده
- دستیابی به کیفیت و تکنولوژی برتر روز
- بهره گیری از سیستم عملکرد کاملا مستقل و خودکفا (بدون احتیاج به نور،باد،باطری و غیره..... )
- عمر طولانی
- یکپارچگی محور اصلی صاعقه گیر از نوک آن تا نقطه اتصال به هادی میانی

چگونگی عملکرد یک صاعقه گیر الکترونیکی ( ESE ) :
این صاعقه گیر انرژی مورد نیاز خود را بطور طبیعی از میدان الکتریکی اتمسفر دریافت می کنند و شدت این میدان در هنگام طوفان چندین کیلو ولت بر متر است.
میله های پایینی این صاعقه گیر، با جذب این بارها باعث ذخیره انرژی مورد نیاز در واحد جرقه زن (Triggering Unit) می شوند.
درست قبل از وقوع صاعقه، شدت میدان الکتریکی سریعا افزایش می یابد و این تغییرات به سرعت توسط صاعقه گیر کشف و به واحد صاعقه گیر ارسال می شود. در این زمان انرژی ذخیره شده با کمک جرقه به نوک میانی تخلیه و منجر به یونیزاسیون محیط اطراف می شوند .
چگونگی عملیات یونیزاسیون در نوک صاعقه گیر :
آزاد سازی کنترل شده یون : واحد جرقه زن(TRIGGERING) شرایطی را ایجاد می کند تا چشمه جوشانی از یون(کرونا) در اطراف میله نوک تیز صاعقه گیر فراهم شود. دقت عمل این واحد باید به گونه ای کنترل شده باشد که آزاد سازی یونها را درست چند میکرو ثانیه قبل از وقوع تخلیه صاعقه صورت دهد.
حضور حجم وسیع بارهای الکتریکی در اطراف صاعقه گیر و ازدیاد ناگهانی میدان الکتریکی محیط قبل از صاعقه، باعث می شود که زمان تولید کرونا ( (corona effect triggeringبسیار کوتاه شود.
صاعقه گیر باید طوری طراحی شده باشد که عملاً حمله ای که از نوک صاعقه گیر به ابر می رود زودتر از حملاتی باشد که از هر نقطه مرتفع دیگری ممکن است به ابر فرستاده شود بدین معنی که صاعقه گیر باید نقطه ترجیحی دریافت صاعقه در محیط تحت حفاظت باشد.

خدماتی که شرکت پیشرو کنترل در خصوص سیستم صاعقه گیر ارائه می نماید به شرح زیر می باشد:
• نقشه چیدمان صاعقه گیر
• ارائه دفترچه محاسباتی سیستم صاعقه گیر
• مشخصات فنی و دستورالعمل نصب سیستم صاعقه گیر
• فهرست مقادیر تجهیزات صاعقه گیر
• طراحی طریقه نصب ، سایز تسمه ، تعداد راد و شعاع حفاظتی سیستم صاعقه گیر
• طراحی پایه نگهدارنده صاعقه گیر
• اجرای سیستم صاعقه گیر و ارتینگ
• بازدید و تست دوره ای صاعقه گیر

خدماتی که شرکت پیشرو کنترل در خصوص سیستم صاعقه گیر ارائه می نماید به شرح زیر می باشد:
• نقشه چیدمان صاعقه گیر
• ارائه دفترچه محاسباتی سیستم صاعقه گیر
• مشخصات فنی و دستورالعمل نصب سیستم صاعقه گیر
• فهرست مقادیر تجهیزات صاعقه گیر
• طراحی طریقه نصب ، سایز تسمه ، تعداد راد و شعاع حفاظتی سیستم صاعقه گیر
• طراحی پایه نگهدارنده صاعقه گیر
• اجرای سیستم صاعقه گیر و ارتینگ
• بازدید و تست دوره ای صاعقه گیر

سیستم ارتینگ (Earthing ) :

شرکت پیشرو کنترل با استفاده از نیروهای با تجربه و با استفاده از استانداردهای بین المللی مانند IEC و پس از محاسبات دقیق بر روی مقاومت خاک ، مقدار تجهیزات مورد نیاز جهت اجراء سیستم ارت را در قسمت های رینگ اصلی و فرعی ، راد و چاه ارت ، سایز کابلهای ارت ، نقشه کابل کشی ، نقشه اتصالات و دفترچه محاسباتی و غيره را به کارفرما ارائه کرده که این روش باعث پایین آوردن خطا در اجراء و محاسبه دقیق تجهیزات مصرفی جهت تهیه میگردد . محاسبه سایز کابل ارت برای مصرف کننده های یک پروژه نیز پس از محاسبه دقیق به کارفرما جهت کابل کشی به همراه نقشه های مسیر کابل ارائه میگردد . شرکت پیشرو کنترل با استفاده از جدید ترین نرم افزارهای محاسباتی و نقشه کشی توانایی بالایی در زمینه طراحی، فروش و اجرای سیستم ارت را دارا مي باشد .

خدماتی که شرکت پیشرو کنترل در خصوص سیستم ارت ارائه می دهد به شرح زیر می باشد:
• طراحی سیستم ارتینگ جهت رینگ اصلی و محوطه پروژه
• طراحی ارتینگ جهت محیط و تجهیزات داخلی پروژه
• مشخصات فنی و دستورالعمل نصب ارتینگ
• فهرست مقادیر تجهیزات ارتینگ
• طراحی و دستورالعمل اجراء چاه ارت
• مشخصات فنی و دستورالعمل نصب ارتینگ
• ارائه دفترچه محاسباتی مقاومت خاک
• طراحی ، جانمایی و محاسبه تعداد راد و چاه ارت
• محاسبه سایز کابل ارت جهت تابلوها ، موتورها ، بدنه و غیر ...
• فهرست مقادیر تجهیزات چاه ارت